Latvijas tehnoloģiju uzņēmums "Tet" veiksmīgi testē kvantu atslēgu pārraides tehnoloģiju
Latvijas tehnoloģiju uzņēmums "Tet" veiksmīgi testē kvantu atslēgu pārraides tehnoloģiju
Latvijas tehnoloģiju uzņēmums "Tet" ir veiksmīgi noslēdzis kvantu tehnoloģijās balstītu datu pārraides testus. Šie testi tika īstenoti septiņās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) veselības aprūpes iestādēs, simulējot medicīnas un pacientu datu pārraidi. Pētījuma laikā uzņēmums pārbaudīja kvantu atslēgu izdalīšanas (Quantum Key Distribution jeb QKD) tehnoloģijas efektivitāti un drošību.
QKD ir jauna, revolucionāra tehnoloģija, kas nodrošina drošu šifru ģenerēšanu un aizsargātu datu pārraidi neatkarīgi no to apjoma. Šīs metodes priekšrocība ir tā, ka šifra kombināciju skaits pārsniedz atomu skaitu visumā, padarot to praktiski neuzlaužamu ar mūsdienu datoriem. Kvantu atslēgu pārraide tiek veikta, izmantojot optisko šķiedru, tādēļ šīs tehnoloģijas ieviešanai ir būtiska kvalitatīva optiskā interneta tīkla infrastruktūra.
Uzņēmuma veiktie testi sadarbībā ar slimnīcām apstiprināja, ka tehnoloģija ir pilnībā funkcionāla un atbilst augstākajiem kiberdrošības standartiem. "Tet" galvenais tehnoloģiju direktors Dmitrijs Ņikitins skaidro: "Viens no lielākajiem kiberdrošības izaicinājumiem šobrīd ir datu apjoma eksponenciālais pieaugums. Ja 2015. gadā kopējais datu apjoms bija 15 zetabaiti, tad līdz 2030. gadam tas var pieaugt līdz 180 zetabaitiem. Šis pieaugums nozīmē, ka līdz 2030. gadam dažādi mākslīgā intelekta rīki un kvantu datori var padarīt esošos kriptēšanas algoritmus neefektīvus. Kvantu šifrēšana ir nākotnes drošības risinājums, tāpēc mēs jau tagad testējam kvantu pārraides tīklu medicīnas iestādēs un plānojam tālāku attīstību banku un finanšu nozarēs."
Kiberdrošība ir īpaši aktuāla medicīnas un personas datu aizsardzībā, jo tie ietver sensitīvu informāciju par pacientiem, izmeklējumiem, receptēm un slimību vēsturi. Šo datu apjoms turpina pieaugt, un līdz ar to ir nepieciešama gan droša, gan arī ātra datu apmaiņa starp ārstniecības iestādēm. Dažkārt tieši datu pārraides ātrums var būt kritiski svarīgs pacientu dzīvībai. Veiktie testi sniedza vērtīgu ieskatu arī par nepieciešamajām infrastruktūras prasībām, kā arī par kvantu tehnoloģiju pielietojumu datu centros un mākoņdatošanas jomā.
Šie testi ir pirmie šāda veida kvantu atslēgu pārraides eksperimenti Latvijā un Baltijā, kur reāla slimnīcas infrastruktūra tiek izmantota kvantu tehnoloģiju pārbaudēm. Testu rezultāti dos būtisku ieguldījumu līdzīgu tehnoloģiju attīstībā arī citās nozarēs.
"Tet" šo projektu īsteno sadarbībā ar vairākiem partneriem Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētā projekta "European Quantum Communications Initiative" ietvaros. Šajā projektā Eiropas Komisija sadarbojas ar visām 27 ES dalībvalstīm un Eiropas Kosmosa aģentūru, lai izstrādātu un attīstītu kvantu komunikāciju tīklus, izmantojot optisko šķiedru sakarus, kā arī attīstītu šo tehnoloģiju kosmosā un satelītu tīklos.
ES projekta ietvaros Latvijā tiek izveidots Latvijas kvantu tīkls (LATQN), kura mērķis ir uzbūvēt nacionālās kvantu komunikāciju demonstrācijas tīklu, kā arī izstrādāt un testēt kvantu komunikāciju tehnoloģijas dažādās nozarēs, kurām droša informācijas pārraide ir īpaši svarīga.
"Tet" ir viens no lielākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem Baltijā, kurā strādā vairāk nekā 1300 darbinieku. Uzņēmums piedāvā plašu pakalpojumu klāstu, tostarp drošības risinājumus valsts kritiskās infrastruktūras aizsardzībai, optiskā interneta pakalpojumus, televīziju, elektrību un e-komerciju, kā arī IT un telekomunikāciju risinājumus uzņēmumiem gan Latvijā, gan starptautiskajos tirgos. "Tet" aktīvi strādā arī IT drošības jomā, attīsta tiešsaistes multivides pakalpojumus pakalpojumus un ražo oriģinālu TV saturu.