Latvijas jaunuzņēmums "Sepsiscan": valsts atbalsts paver ceļu uz starptautisko tirgu
Latvijas jaunuzņēmums "Sepsiscan": valsts atbalsts paver ceļu uz starptautisko tirgu
Latvijas medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums "Sepsiscan" strādā pie inovatīvas ierīces, kas paredzēta sepses diagnostikai un pacientu ārstēšanas monitoringam. Šis pirms diviem gadiem dibinātais uzņēmums ir izveidojies no Latvijas Universitātes zinātniskā projekta un plāno tirgū ienākt pēc aptuveni trim gadiem. Lai sasniegtu šo mērķi, "Sepsiscan" aktīvi izmanto dažādus valsts atbalsta rīkus, kas palīdzējuši piesaistīt talantus un nodibināt starptautiskus kontaktus.
"Mēs esam jaunuzņēmums – tiklīdz universitātes durvis aizvērās, siltumnīcas vide pazuda un darbību uzņēmums sāka no nulles un baltas lapas. Tāpēc turpmāk notika intensīvs darbs pie investīciju piesaistes un atbalsta mehānismu meklēšanas," ar pieredzi dalās "Sepsiscan” līdzdibinātājs un vadītājs Didzis Rūtītis.
Viens no nozīmīgākajiem atbalsta mehānismiem, ko "Sepsiscan" izmantojis, ir jaunuzņēmumu atbalsta programma, kas ļauj nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu augsti kvalificētiem speciālistiem. "Nodokļu atvieglojumi mums deva iespēju maksāt atalgojumu, kas ir virs tirgus vidējā, tādējādi piesaistīt tiešām izcilus speciālistus. Esam pieteikušies uz šo atbalsta mehānismu atkārtoti."
Kopš dibināšanas "Sepsiscan" ir piedalījies dažādās akselerācijas programmās, piesaistījis pirmssēklas investīcijas, izmantojis grantus un citus valsts atbalsta rīkus un aktīvi strādā pie tā, lai uzreiz pēc licencēšanas procesa pabeigšanas startētu tirgū. Viens no nozīmīgākajiem soļiem ceļā uz to bija arī dalība "Arab Health" izstādē Apvienotajos Arābu Emirātos, kas ir viena no vadošajām medicīnas tehnoloģiju izstādēm pasaulē.
"Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sedza ar dalību un stenda izgatavošanu saistītās izmaksas, kas jau tā ir milzīgs atspaids. Taču vēl nozīmīgāks bija organizatoriskais atbalsts: LIAA pārstāvji jau pirms izstādes palīdzēja veidot kontaktus un organizēt tikšanās ar potenciālajiem sadarbības partneriem. Uz izstādi ieradāmies jau ar aizpildītu tikšanās kalendāru ar uzņēmumiem, kas atbilst mūsu darba specifikai," skaidro D. Rūtītis.
Dalība "Arab Health" sniedza uzņēmumam vērtīgus kontaktus. "Rezultātā mums ir sadarbības iespējas ar astoņās reģiona valstīs strādājošiem distributoriem, kuri būtu ieinteresēti tehnoloģiju iegādāties tiklīdz ierīce būs sertificēta un pieejama pārdošanai. Tāpat izveidojām kontaktus ar valsts sektora iestāžu pārstāvjiem, kas ir būtiski inovatīvu tehnoloģiju ieviešanai kā standartiem veselības aprūpe noteiktās jomās," piebilst D. Rūtītis.
"Sepsiscan" pārstāvji atzinīgus vārdus saka arī par valsts iestāžu atbalstu citos mērķa tirgos. "Briselē mums palīdzēja ar granta pieteikumu, Vācijā – konsultēja par sadarbību ar veselības klasteriem, Francijā – sniedza būtisku atbalstu vietējā tirgus izpratnē. Ir lieliski, ka šajās valstīs ir mūsu valsts aģentūras pārstāvji, ar kuriem var konsultēties un kuri sniedz praktisku palīdzību," atzīmē D. Rūtītis.
Eiropas Savienība un Tuvie Austrumi ir galvenie "Sepsiscan" mērķa tirgi. Īpaša uzmanība tiek pievērsta Vācijai, kur atrodas aptuveni viena trešdaļa Eiropas slimnīcu ar intensīvās aprūpes nodaļām. Savukārt Tuvo Austrumu tirgus ir atvērts inovācijām, un pieprasījums pēc jaunām medicīnas tehnoloģijām ir augsts.
Raksta tapšana finansēta ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.