Pārlekt uz galveno saturu

Latvija pievienojas ASV dibinātajai kodoldrošības un tīras enerģijas attīstības veicināšanas programmai

Šā gada 4. aprīlī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs vienojās par sadarbību ar Amerikas Savienotajām Valstīm programmas “Fonds Infrastructure for Responsible Use of Small Modular Reactor Technology” (FIRST) ietvaros. FIRST ir ASV dibināta spēju veidošanas programma, kas izstrādāta, lai stiprinātu stratēģiskās saites, atbalstītu tīras enerģijas attīstību un veicinātu tehnisko sadarbību ar partnervalstīm, kā rezultātā tiktu nodrošināta droša un atbildīga kodolenerģijas infrastruktūras izmantošana.

"Atjaunojamo energoresursu īpatsvars Latvijas energobilancē pastāvīgi pieaug, un ir svarīgi aplūkot veidus, kā nodrošināt sistēmas stabilitāti un bāzes slodzes, lai nosegtu šos svārstīgos resursus. Esam pateicīgi ASV par gatavību sadarboties ar Latviju un vēlmi dalīties ar savu pieredzi un labo praksi kodolenerģijas jomā. Latvija paredz nenovērtējamu sadarbību ar partneriem ASV, kas veicinās mūsu enerģētisko drošību," uzsvēra Latvijas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Šis projekts balstīsies uz visaptverošām valdības, rūpniecības, nacionālo laboratoriju un akadēmisko aprindu kompetencēm un savstarpēju zināšanu apmaiņu, kas vērsta uz tādiem jautājumiem kā darbaspēka attīstība, ieinteresēto personu iesaiste, regulējumu izstrāde un iepazīstināšana ar progresīvām kodolenerģijas tehnoloģijām, piemēram, maziem modulāriem reaktoriem, lai atbalstītu Latvijas mērķu sasniegšanu attiecībā uz enerģētisko neatkarību, kā arī drošības un klimata aizsardzības prioritātēm.

"Mēs esam gandarīti sadarboties ar Latviju, lai kopīgi uzzinātu, kādu lomu progresīvās kodoltehnoloģijas var spēlēt Latvijas nākotnes energoavotu struktūrā. ASV un Latvija uzņemas saistības attiecībā uz energoapgādes drošību un cīņu pret klimata pārmaiņām, un FIRST programma nodrošina pamatu mūsu valstu kopīgam darbam, lai sasniegtu šos mērķus", uzsver ASV Valsts departamenta valsts sekretāra vietniece Bonija Dženkinsa (Bonnie Denise Jenkins).

Balstoties uz vairāk kā 60 gadu ilgo ASV pieredzi kodolenerģijas jomā, FIRST partnervalstīm sniedz atbalstu kodolenerģijas programmu izstrādē, kuru pamatmērķis ir atbalstīt un sasniegt atjaunojamās enerģijas mērķus saskaņā ar augstākajiem starptautiskajiem kodoldrošības standartiem. “Leaders Summit on Climate” konferences ietvaros Baidena administrācija uzsvēra FIRST programmu kā vienu no galvenajiem Amerikas Savienoto Valstu centieniem sekmēt inovācijas, attīstot atjaunojamās tehnoloģijas un veidojot vēl nebijuša līmeņa globālu sadarbību klimata krīzes pārvarēšanai.

Joint Statement on New Clean Energy and Nuclear Security Collaboration between the United States and Latvia under the Foundational Infrastructure for Responsible Use of Small Modular Reactor Technology (FIRST) Initiative (Angļu valodā)

ASV Valsts departamenta paziņojums medijiem

Informāciju sagatavoja Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa. Kontakti: prese@em.gov.lv. 

Avots
EM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri