Pārlekt uz galveno saturu

Latvijā norisinās CERN Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola

No 2. līdz 6. augustam pirmoreiz norisināsies Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas grupas organizēta Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola, kurā starptautiski atzīti mācībspēki un zinātnieki klātienē maģistrantūras un doktorantūras studentiem lasīs lekcijas un vadīs diskusijas elementārdaļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās.

Skolu organizē CERN Baltijas grupa, savukārt Latvijā to rīko Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs.

Skola domāta maģistrantūras un doktorantūras studentiem, kuriem tiks piedāvātas lekcijas par augstas enerģijas fizikas teorijas pamataspektiem, uzmanību pievēršot arī aktuālajiem CERN pētījumiem. Lekcijas paredzētas par daļiņu detektoru un paātrinātāju tehnoloģijām, eksperimentālajām metodēm un augstas precizitātes fizikas mērījumiem, kas iegūstami, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, kuru izmanto pētniecībā, lai fiksētu jaunus fizikas fenomenus.

CERN Baltijas skolā lekcijas lasīs starptautiskus panākumus guvuši augstas raudzes zinātnieki, kuri strādā CERN: profesors Džonatans Ričards Eliss (Jonathan Richard Ellis), profesors Jurijs Dokšicers (Yuri Dokshitzer), profesors Mateo Kačiari (Matteo Cacciari) un Mauricio Vretenārs (Maurizio Vretenar).

CERN Baltijas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola paredzēta kā ikgadējs pasākums, kas rotācijas kārtībā notiek vienā no Baltijas valstīm. Skola primāri domāta pirmā gada doktorantiem un maģistra studiju otrā gada studentiem. Tajā piedalās CERN Baltijas grupas partnerorganizāciju studenti, kā arī konkursā izraudzīti Eiropas un citu valstu studenti.

Baltijas valstīm kļūstot par CERN asociētajām dalībvalstīm, Latvijā, Lietuvā un Igaunijā mērķtiecīgi tiek veidota arī Baltijas valstu augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopiena. Viens no galvenajiem instrumentiem šīs kopienas veidošanā būs jaunā doktorantūras studiju programma “Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas”, ko kopīgi veido RTU un Latvijas Universitāte sadarbībā ar CERN un Baltijas grupas partneriem. Iecerēts, ka primāri tajā studēs Latvijas un pārējo Baltijas valstu doktoranti, tā stiprinot vienotu Baltijas izglītības un zinātnes telpu. Pirmie studenti šajā programmā studijas varētu sākt jau šā gada rudenī. Šīs iniciatīvas politiskajā līmenī atbalsta arī Baltijas Asambleja.

CERN ir pasaulē vadošais zinātnes centrs. Pievienojoties CERN, Latvija kļūst par pilntiesīgu spēlētāju zinātnes citadelē, kurā top globāli nozīmīgas inovācijas, kas būtiski maina pasauli.

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri