Pārlekt uz galveno saturu

Jūnijā straujākais cenu samazinājums mēnešu griezumā kopš 1993. gada augusta

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2023. gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, patēriņa cenu līmenis samazinājās par 1,4 %. Precēm tas samazinājās par 2 %, bet pakalpojumiem pieauga par 0,5 %.

Jūnija mēnesim ir raksturīgs cenu pieaugums, ko tradicionāli nosaka patēriņa cenu kāpums pārtikai. Šogad cenas jūnijā samazinājās ļoti strauji, kas bija straujākais cenu kritums mēneša laikā kopš 1993. gada augusta. Straujo cenu samazinājumu ietekmēja cenu kritums energoresursiem, bet pārtikai cenas praktiski saglabājās iepriekšējā mēneša līmenī.

Lielākā samazinošā ietekme jūnijā bija cenu kritumam ar mājokli saistītiem energoresursiem, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 1,1 procentpunktu. Cenas samazinājās visiem galvenajiem energoresursu veidiem, bet lielākā ietekme bija cenu kritumam siltumenerģijai – par 14,2 %, ko galvenokārt noteica siltumenerģijas tarifu samazināšana Rīgā. Cenu kritums ar siltumapgādi saistītiem energoresursiem, kā šķeldai un dabasgāzei, ietekmēs cenu kritumu siltumenerģijai arī jūlijā, ņemot vērā informāciju par apstiprinātiem siltumenerģijas tarifu samazinājumiem vairākās pašvaldībās no 1. jūlija. Liela ietekme jūnijā bija arī cenu kritumam elektroenerģijai – par 5,4 %.

Degvielai cenas samazinājās ceturto mēnesi pēc kārtas. Cenas degvielai jūnijā samazinājās par 2,2 %, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,2 procentpunktiem. Cenas samazinājās gan dīzeļdegvielai, gan benzīnam. Pēc strauja krituma iepriekšējā mēnesī,  pasaules naftas cenas jūnijā samazinājās nedaudz – mēneša laikā vidēji par 1 %, jau otro mēnesi pēc kārtas Brent jēlnaftas vidējai mēneša cenai saglabājoties aptuveni 75 USD par barelu līmenī. Naftas cenu zemā līmenī noturēja dati par Ķīnas ekonomikas vājumu un ASV eksporta kritumu, kā arī vairāku Eiropas centrālo banku lēmumi turpināt procentlikmju paaugstināšanu, vairojot bažas par iespējamu recesiju un jēlnaftas pieprasījuma samazināšanos, neskatoties uz OPEC+ 4. jūnija sanāksmē panākto vienošanos 2024. gadā samazināt naftas ieguvi vēl par 1,4 miljoniem barelu dienā un Saūda Arābijas paziņojumu par ieguves apjoma samazināšanu jūlijā.

Akciju ietekmē cenas jūnijā samazinājās apģērbam un apaviem par 2,8%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,15 procentpunktiem.

Datu vizualizācija

Ar plašāku Ekonomikas ministrijas vērtējumu var iepazīties šeit

Avots
EM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri