Pārlekt uz galveno saturu

Izmaksu pieaugums saasina konkurenci Latvijas nekustamā īpašuma tirgū

Būvmateriālu un energoresursu cenu kāpuma apstākļos saasinājusies konkurence Latvijas nekustamā īpašuma tirgū.

Igaunijas nekustamo īpašumu attīstītāja "Kaamos" vadītājs Latvijā Guntars Cauna norāda, ka krīzes apstākļos cieš visi, un, lai vienotos ar sadarbības partneriem, katram no kaut kā ir jāatsakās. Atbildīgi nekustamo īpašumu attīstītāji šajā situācijā sabalansē biznesa moduļus, samazinot peļņas rādītājus, lai visus sāktos projektus novestu līdz galam.

Cauna uzsver, ka cenu kāpums un materiālu piegāžu kavēšanās radīja lielas problēmas nozarē jau 2021.gadā, taču pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā situācija ir tikai pasliktinājusies, īpaši energoresursu cenu kāpuma dēļ, un joprojām liela problēma ir darbaroku trūkums būvniecībā. Tāpēc Latvijas Būvnieku asociācija (LBA) brīdinājusi par ārkārtas situācijas tuvošanos nozarē, kas varētu aizkavēt būvniecības projektu īstenošanu vai atlikt uz nenoteiktu laiku.

Saasinoties veco daudzīvokļu māju energoefektivitātes problēmai, tirgū ir arvien lielāks pieprasījums pēc kvalitatīvi uzbūvētiem jauno projektu mājokļiem, kuri atbilst gandrīz nulles enerģijas ēkas kritērijiem, norāda Cauna. To veicina arī elastīgi kreditēšanas nosacījumi - atsevišķas bankas energoefektīvu mājokļu pircējiem ir gatavas piedāvāt kredītus par izdevīgākiem aizdevuma nosacījumiem. Tomēr pat šādos labvēlīgos apstākļos Latvija atpaliek no kaimiņvalstīm Igaunijas un Lietuvas.

Cauna skaidro, ka Rīgā joprojām ir lēnākais jauno mājokļu attīstības temps Baltijā, un tāpēc sagaidāms, ka tuvāko gadu laikā nekustamā īpašuma tirgū konkurences cīņa tikai saasināsies, no kā ieguvējs būs pircējs. Kaut arī tas nenozīmē, ka jauno dzīvokļu cenas kritīsies, tirgus kļūs prasīgāks un attīstītāja reputācijai, kā arī piedāvātajiem mājokļa energoefektivitātes risinājumiem būs arvien lielāka nozīme.

"Kaamos" nākamajos piecos gados plāno Latvijā investēt vairāk nekā 90 miljonus eiro. 

Cauna norāda, ka esošie īstermiņa sarežģījumi ar būvmateriālu piegāžu ķēžu traucējumiem un cenu pieaugumu, nav ietekmējuši "Kaamos" investīciju plānus Latvijā. Būtiskas investīcijas plānots ieguldīt arī jaunus zemes gabalu iegādē, rūpējoties par nepieciešamo zemes platību nodrošinājumu projektu būvniecībai tālākā nākotnē.

Kopš "Kaamos" ienākšanas Latvijas tirgū 2019.gadā, uzņēmums nodevis ekspluatācijā projektu "Divi krasti". Projekts sastāv no divām piecu stāvu daudzdzīvokļu mājām tuvajā Ķengaragā netālu no Dienvidu tilta.

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri