Pārlekt uz galveno saturu

IT uzņēmumi pašu spēkiem risina darbaspēka trūkumu

Jau gadiem runā par darbaroku trūkumu informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē. “Accenture”, “Draugiem Group” un “TestDevLab” ar šo problēmu cīnās, apmācot savus topošos darbiniekus pašu spēkiem.

“Tik globālā jomā vienmēr būs problēma ar apjomu – vienalga, cik speciālistus mūsu augstskolas sagatavos, vienmēr – vismaz pārskatāmā nākotnē – to būs par maz,” spriež Raita Rollande, TDL School vadītāja.

Accenture Personāla atlases vadītāja Latvijā Elena Markovska skaidro, ka pēdējo gadu laikā darba tirgū pieprasījums pēc IT speciālistiem ir pieaudzis vairākas reizes, bet IT jomas absolventu skaits Latvijā nav mainījies. Tāpat Latviju par savu mājas vietu ir noskatījuši vairāki starptautiski IT pakalpojumu sniedzēji, kas rada lielu pieprasījumu pēc darbiniekiem.

Jādarbojas vairākos virzienos

Lielo iztrūkumu pēc augstākās kvalifikācijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) speciālistiem apliecina 2020. gada Ekonomikas ministrijas informatīvais ziņojums “Par darba tirgus vidēja un ilgtermiņa prognozēm”, norāda R. Rollande. Ziņojumā teikts, ka līdz 2027. gadam iztrūkums pēc augstākās kvalifikācijas speciālistiem matemātikas, zinātnes, tehnoloģiju un inženierzinātņu virzienos var pieaugt līdz aptuveni 14 tūkstošiem. Paredzams, ka arī 2040. gadā darbaspēka pieprasījums IKT jomā pārsniegs piedāvājumu. Par nemitīgi augošo IKT jomas speciālistu pieprasījumu liecina arī pētījumu kompāniju “Gartner”, “Statista” u.c. veiktie pētījumi.

“Apskatot interneta personāla atlases uzņēmuma “CV-Online Latvia” mājas lapu, var redzēt, ka šobrīd vislielākais pieprasījums Latvijā ir tieši pēc IT speciālistiem – 767 vakances. Arī biznesa platforma “Linkedin” desmit pieprasītāko profesiju sarakstā ir vairākas ar IT nozari saistītas profesijas,” stāsta R. Rollande.

Arī E. Markovska teic, ka Latvijā IT speciālisti ir ļoti pieprasīti. “IT uzņēmumi meklē gan programmētājus, gan arī citus IT speciālistus, jo nozares profesiju spektrs ir pietiekami plašs,” viņa norāda.

IT tirgus ir tik “izsalcis” pēc jaunām darbarokām un gudrām galvām, ka tas uzņēmumiem liek iet pāri ģeogrāfiskajām robežām un testēt darbinieku piesaistīšanas iespējas ārpus ierastajiem tirgiem. Piemēram, “TestDevLab” ir izvērsis savu darbību ārpus Latvijas un ir izveidojis uzņēmumu Ziemeļmaķedonijā, rakstīja Labs of Latvia.

Lai palielinātu IT speciālistu skaitu, pēc R. Rollandes domām ir jādarbojas vairākos virzienos:

  • jāpiesaista kvalificēti speciālisti no ārzemēm,
  • jāpopularizē IT nozares profesijas,
  • nepieciešama jauniem IT speciālistiem īpaši radīta mājokļu un ģimenes atbalsta politika,
  • jāveido stipendijas IT jomas studentiem,
  • jāpiedāvā pārkvalifikācija citu nozaru speciālistiem,
  • jānovērš IT studentu augstā atbiruma cēloņi.

Apmāca paši

Lai palielinātu IT speciālistu skaitu, kā arī nodrošinātu iespējas cilvēkiem, kas vēlas mainīt karjeru un apgūt nepieciešamās iemaņas darbam IT, “Accenture” pirms vairāk nekā desmit gadiem sāka organizēt IT mācības un praksi “Accenture bootcamp”. Pēdējo trīs gadu laikā programmas ietvaros ir apmācīti vairāk nekā 1200 cilvēki. Šajā vasarā uzņēmums plāno apmācīt aptuveni 300 cilvēkus.

Savukārt, lai palīdzētu sievietēm, kurām nav pamatzināšanu datorzinātnē, bet ir vēlme un motivācija sākt karjeru IT jomā, piemīt analītiskā domāšana un ir labas angļu valodas zināšanas, “Accenture” sadarbībā ar “Riga TechGirls” jau ceturto sezonu organizē mācību programmu “She Goes Tech”. Kopš tās ieviešanas 765 sievietes ir ieguvušas pamata iemaņas datorzinātnē. Daļa no programmas dalībniecēm ir sākušas darba gaitas IT uzņēmumos, tai skaitā 99 sievietes strādā vai ir praksē “Accenture”.

Arī Draugiem Group katru gadu organizē programmēšanas vasaras skolu, kur divas intensīvas nedēļas cilvēki apgūst zināšanas no uzņēmuma speciālistiem, iepazīstas ar darba vidi un komandu. Pēc skolas daļa paliek strādāt grupas uzņēmumos.

Izveido savu skolu

Lai gan augstskolas sagatavo diezgan lielu IT speciālistu skaitu, R. Rollande atzīst, ka kvalitātes inženierijas, automatizācijas vai līdzīgas novirziena speciālisti nav gluži sagatavoti reālas darba dzīves apstākļiem un situācijām. Līdz ar to uzņēmumiem nākas veikt “pieslīpēšanas” darbus. Jau vairākus gadus “TestDevLab” rīko programmatūras testēšanas pamatu mācības “TestDevLab Summer School”. 2021. gada janvārī “TestDevLab” izveidoja “TDL School”.

“Latvijā nav neviena augstākās izglītības iestāde, kura sagatavo tieši testēšanas jomas speciālistus, tāpēc “TDL School” viens no galvenajiem uzdevumiem ir aktīvi sadarboties ar Latvijas augstākās izglītības iestādēm, lai studiju programmās iekļautu zināšanas par programmatūras kvalitātes nodrošināšanu atbilstoši reālai situācijai programmatūras izstrādes jomā,” saka R. Rollande.

Sadarbojas ar augstskolām

Tāpat kā “Accenture”, arī “TestDevLab” sadarbojas ar Latvijas augstākās izglītības iestādēm jaunu studiju kursu izstrādes, studiju kursu īstenošanas, prakšu nodrošināšanas, noslēgumu darbu vadīšanas un kopīgu projektu īstenošanas jautājumos.

“Draugiem Group” atbalsta Druvas vidusskolas programmēšanas mācības un Latvijas datorikas olimpiādi, piesaistot savus programmētājus kā pasniedzējus un konsultantus. Sadarbībā ar Cēsu pašvaldību notiek pieaugušo programmētāju mācības kurss, bet grupas uzņēmums “Printful” atbalsta “Junior Achievment” tehnoloģiju programmu. Jau gadu “Draugiem Group” līdzdibinātājs Agris Tamanis Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā strādā par programmēšanas skolotāju. “Zināšanu līmenis, audzēkņu motivācija un sniegums dažādos konkursos ir palielinājās tā, ka šogad noslēdzām vienošanos ar tehnikumu par sadarbību turpināt piesaistīt mūsu labākos programmētājus kā mācībspēkus šai skolai,” stāsta Jānis Palkavnieks, “Draugiem Group” runasvīrs.

“Accenture” ir ieviesta pārkvalifikācijas programma, lai nostiprinātu cilvēku akadēmiskās zināšanas pēc mācībām. “Programmas dalībnieki gada laikā paralēli darbam turpina studijas Latvijas Universitātē. Veiksmīgi nokārtojot eksāmenus noteiktā laika posmā, darbinieks saņem motivējošu atalgojuma pieaugumu,” stāsta E. Markovska.

Informāciju sagatavoja Anda Asere, Labs of Latvia. Publicitātes foto: "Accenture". 

Avots
LIAA / Labs of Latvia

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri