Pārlekt uz galveno saturu

Igaunijas jaunuzņēmumi pārdefinē pilsētas transporta nākotni Baltijā un aiz tās robežām

Igaunijas mikromobilitātes nozare ir zaļās ekonomikas un dzīvotspējīgas pasaules revolūcijas priekšgalā. Izveidojot ērtus piekļuves punktus, ražojot izturīgus izstrādājumus, kas izgatavoti no otrreizēji pārstrādājamiem izejmateriāliem, un pētot jaunus risinājumus, kā saglabāt savu vidi zaļu, Igaunijas mikromobilitātes jaunuzņēmumi ir apņēmušies veidot ilgtspējīgāku pasauli.

Tiek apskatīti vairāki Igaunijas jaunuzņēmumi, kas rada apvērsumu mobilitātē, īpaši mikromobilitātē un ilgtspējības veicināšanā. Tomēr, pirms iedziļināmies, vispirms izpētīsim Igaunijas mikromobilitātes sektora stabilās izaugsmes noslēpumu.

Māra Rannama (Maarja Rannama), ITS Estonia izpilddirektore, nozares izaugsmi saista ar palielinātu politisko atbalstu Igaunijas mikromobilitātes infrastruktūrai, COVID-19 distancēšanās vajadzībām un jaunāko paaudžu vides apziņu, kā arī mazāku iespējamību, ka personīgā automašīna ir statusa zīme. Nav pārsteidzoši, ka šajā nozarē inovācijas virza jaunieši.

Uzņēmums Tuul pārveido pilsētas mobilitāti, nodrošinot ērtu piekļuvi koplietošanas skrejriteņiem dažādās pilsētās Baltijā. Jaunuzņēmuma skrejriteņi, kas ražoti Igaunijā no gandrīz 50% otrreiz pārstrādātiem izejmateriāliem, ir visilgāk kalpojošie (5+ gadi) koplietošanai paredzētie skrejriteņi pasaulē un 90% no tā pēc kalpošanas būs pārstrādājams. Uzņēmums trīs gadu laikā kopš darbības sākuma nav norakstījis nevienu skrejriteni - pat tos, ko no ūdenstilpnēm izvilkuši mūsu ūdenslīdēji, atklāj Tuul mārketinga vadītāja Liisa-Maria Lillepea.

"Visu, ko mēs sakām, mēs patiesībā arī darām un nodrošinām," uzsver Liisa-Maria. "Katru nedēļu mēs mērām kilometrus, ko lietotāji ir nobraukuši ar Tuul skrejriteņiem, un šobrīd Igaunijā un Latvijā nobraukti jau vairāk nekā 5,3 miljoni kilometru. Tāpat mūsu nesen veiktā klientu aptauja atklāj, ka 41% respondentu braucieniem īsos attālumos nu jau auto vietā priekšroku dod skrejriteņiem," piebilst Liisa-Maria.

"Runājot par pirmo sezonu Latvijā - izveidojusies ļoti stabila un augoša lietotāju bāze. Patīkams ir arī fakts, ka Rīgā ziemas sezonā lietotāji Tuul skrejriteņus izmanto pat vēl vairāk, to skaits 3-4 reizes pārsniedz lietotāju skaitu Tallinā, kur šī būs jau trešā ziemas sezona. Lietotāju drošības labad, mēs rūpīgi sekojam arī laika apstākļiem un ceļu apledojuma laikā ierobežojam pakalpojuma pieejamību, līdz apstākļi uz ceļiem atkal normalizējas."

Komentējot Igaunijas mikromobilitātes revolūcijas stāvokli, Māra Rannama atzīmē Igaunijas uz automašīnām orientēto kultūru un izaicinājumu piedāvāt alternatīvas privātajām automašīnām. "Svarīgs mobilitātes jautājums ir "kā nodrošināt cilvēkiem alternatīvas privātajām automašīnām". Mēs, igauņi, vienkārši mīlam savas privātās automašīnas - uz katru pieaugušo Igaunijā ir gandrīz viena automašīna. Tāpēc nav vieglākais uzdevums likt viņiem izvēlēties alternatīvas pārvietošanās iespējas," viņa saka.

Viņa uzsver, cik svarīga ir nevainojama multimodāla mobilitāte, kas ļauj cilvēkiem ērti pārvietoties bez automašīnas. Viņasprāt, integrētas multimodālās mobilitātes iespējas būtu labākais veids, kā panākt, lai cilvēki pieņemtu ilgtspējīgu mobilitāti. Viņa atklāj, ka Tallinā un Tartu šobrīd tiek strādāts pie MaaS (Mobility as a Service) risinājumiem, kas apvienotu sabiedrisko transportu, privātās mikromobilitātes iespējas un citus transporta veidus.

Turklāt tiek izveidoti mobilitātes mezgli, kuros cilvēki var mainīt transporta veidus, piemēram, pārkāpt no autobusa vai tramvaja uz skrejriteni vai uz pašbraucošu autobusu, lai sniegtu cilvēkiem alternatīvas privātajām automašīnām. Viņa saka, ka galvenais mērķis ir panākt, lai ģimenes samazinātu viņiem piederošo personīgo transportlīdzekļu skaitu, pat ja tas ir vajadzīgs.

Vienvārdsakot, mikromobilitāte ir nākamā lielā lieta pilsētvidei.

Informāciju sagatavoja Raivis Ozoliņš, Tuul vadītājs Latvijā. Kontakti: +371 200 40 300, raivis@tuul.xyz. Publicitātes foto. 

Avots
TUUL

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri