Pārlekt uz galveno saturu

Ideju apvienojot ar zinātni, top inovatīvi produkti eksportam

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tehnoloģiju biznesa centra prototipēšanas programma PROTOTECH no 2022. gada sniegusi iespēju attīstīties 30 jaunām biznesa idejām. Katrs no šiem tehnoloģiski ietilpīgajiem projektiem savas idejas attīstībai saņēma grantu līdz 15 tūkstošiem eiro.

“PROTOTECH programmā pētniecības un attīstības centieni iet kopsolī ar biznesa idejām, radot veiksmīgus uzņēmumus. Lepojamies, ka programmas īstenošanas laikā ir attīstījušies vairāki patiešām daudzsološi tehnoloģiju uzņēmumi ar augstu eksporta potenciālu,” stāsta LIAA Tehnoloģiju biznesa centra vadītājs Andrejs Berdņikovs.

Programma PROTOTECH ir veidota sadarbībā ar 3 vadošajām Latvijas universitātēm -  Latvijas Universitāti (LU) , Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) un Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), kas izstrādā prototipus, izmantojot tām pieejamos pētniecības un izstrādes resursus.

“Veiksmīga sadarbība programmas īstenošanā izveidojusies ar Latvijas universitātēm. Tas sniedz iespēju programmas dalībniekiem izstrādāt sava produkta vai pakalpojuma prototipu labi aprīkotās laboratorijās zinošu pētnieku un pieredzējušu mentoru vadībā,” uzsver A. Berdņikovs, akcentējot, ka izstrādātie produkti ir pielietojami tādās nozarēs kā viedās pilsētas, civilā inženierija, enerģētika, medicīna, sports, kosmētikas industrija u.c.

Šobrīd par pabeigtiem varam uzskatīt jau 8 prototipu projektus, bet darbs pie pārējiem vēl turpinās un noslēgsies 2024. gada martā.

No pabeigtajiem projektiem piecu projektu izstrāde noslēgusies RTU, uzlabojot vai izveidojot ierīces un iekārtas IKT, elektronikas un viedās enerģētikas jomā. Sadarbībā ar LU īstenoti divi projekti energoefektivitātes un biotehnoloģiju jomās, bet RSU izstrādāts prototipa projekts biomedicīnas jomā.

Programmas ietvaros ir izstrādāta specializēta elektroniskā plate, kas ļaus pilnveidot SIA “Adventum Tech” radīto inovatīvo būvkonstrukciju noslodzes mērīšanas ierīci, ļaujot optimizēt ražošanas izmaksas un paaugstināt uzņēmuma konkurētspēju. Šī mērierīce nodrošina kvalitatīvu un caurskatāmu kontroli pār būves (ēkas) uzvedību, mērot nesošo būvkonstrukciju noslodzi, izmantojot tērauda sensorus un progresīvu datu vākšanu.

Cita iekārta, kas tika attīstīta programmas PROTOTECH ietvaros, ir vadības sistēma SIA “Stapes” taktilajam skaņas krēslam, kura galvenās sastāvdaļas ir koks, metāls un elektronikas komponentes un kas paredzētas vibroakustikai un skaņas signāla atskaņošanai. Produkts ļauj telpiski sajust skaņu caur ķermeni, tādā veidā pilnvērtīgi nododot skaņas pieredzi un papildinot virtuālās realitātes piedzīvojumu, lai paaugstinātu endorfīna līmeni organismā, kas savukārt samazina uztraukumu, stresu un uzlabo labsajūtu.

Uzņēmējs Jānis Bregže ar RTU palīdzību izstrādāja laika un ātruma fiksēšanas ierīci sportistiem – kalnu slēpotājiem, kas ir krietni ērtāka un parocīgāka pārvietošanā un uzstādīšanā par esošajām alternatīvām. Ierīce fiksē starta un finiša laiku, kas tiek saglabāts “mākonī’’. RTU izstrādāja elektronikas iespiedplates, veica to montāžu, programmēja elektroniku, modelēja ierīces korpusu, izstrādāja atstarotāja risinājumu, kā arī veica citus darbus.

RTU palīdzēja izstrādāt risinājumus arī viedās enerģētikas un lietu interneta (IoT) jomā. Piemēram, ar PROTOTECH programmas atbalstu tika uzlabota SIA “Energowise” ražotā ierīce, kas ir biomasas sadegšanas procesa uzlabošanas risinājums mājsaimniecībām, uzņēmumiem, kā arī siltumapgādes uzņēmumiem, kas kā enerģijas avotu izmanto biomasas dedzināšanu. RTU inženieri nodrošināja ierīces savienošanu, izmantojot IoT tehnoloģijas (Arduino Cloud sistēmu), automatizēja gaisa plūsmas un ozona sajaukšanu, samontēja ierīces komponentes vienā pārvietojamā korpusā, izstrādāja ierīces barošanas un lietošanas vides prasības.

Cits viedās enerģētikas un lietu interneta projekts ir RTU un SIA “ELGRO Latvia” izstrādāts līdzstrāvas LED (gaismas diodes) gaismeklis, kas tiks izmantots siltumnīcās. LED spektrs būs pielāgots auga vajadzībām, atbilstoši šķirnei un attīstības stadijai. Gaismekļa barošanas un vadības bloks būs izvietots ārpus siltumnīcas, līdz ar to elektroniskās komponentes neietekmēs mitrums un temperatūra siltumnīcā, palielinot elektronisko komponenšu dzīvildzi.

SIA “Proventus Assurance” sadarbībā ar LU izveidoja koksnes šķeldas gazifikācijas iekārtu, kas veicina ilgtspējīgas enerģijas pieejamību. Risinājums paredz ievērojami efektīvāku gazifikācijas (degšanas) procesā radušos siltuma izmantošanu iekārtas darbībā, salīdzinot ar vienkāršākiem iekārtu modeļiem. Galvenā izveidotās iekārtas priekšrocība ir, ka koģenerācijas staciju iespējams izmantot ne tikai kā pastāvīgu siltumenerģijas un elektroenerģijas avotu, bet arī kā rezerves enerģijas avotu centralizētās apgādes pārtraukuma gadījumos.

Uzņēmēja un pētniece Vanda Voikiva ar LU palīdzību izstrādāja interesantu biotehnoloģiju – keratīna ekstrakcijas metodi, kas balstās uz zaļās ķīmijas principiem atbilstoši kosmētikas nozares prasībām. Projekta īstenošanas laikā metode tika uzlabota, optimizējot tās parametrus, tika veikta nepieciešama testēšana, izmantojot matu paraugus, un tika novērtēta gan topošā produkta ietekme uz ādu, gan tā pretiekaisuma aktivitāte, kas ļauj pāriet uz nākošo posmu, t.i. produkta testēšanu pie kosmētikas produktu ražotājiem. Interesanti, ka šī keratīna ekstrakcijas metode varētu būt izmantota ne tikai kosmētikas ražošanā, bet arī kosmosa tehnoloģijās. Vandas Voikivas nodibinātais jaunuzņēmums “Fluffy” parakstīja līgumu keratīna izpētei ar Eiropas Kosmosa aģentūru (ESA), lai no keratīna radītu izejmateriālu pārtikas audzēšanai kosmosā.

PROTOTECH ietvaros tika izstrādātas arī biomedicīnas tehnoloģijas kopā ar RSU. Ģirts Ozoliņš ar RSU palīdzību notestēja unikālu risinājumu – pirmo patiesi ergonomisko datorspēļu cimdu "Grindclaw", kas nodrošina korektu ergonomisko pozīciju spēles laikā, palīdz mazināt pārpūles risku, locītavu sāpes, izvairīties no locītavu traumām.

Prototipu izstrāde 100% tiek finansēta ar Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstu. Lai arī prototipēšanas programma noslēgsies 2024. gada 30. aprīlī, atbalsts uzņēmējiem prototipu izstrādei turpināsies. LIAA Tehnoloģiju Biznesa centrs pārtaps par LIAA Tehnoloģiju pārstāvniecību, kas īstenos inkubācijas aktivitātes. Tādā veidā arī turpmāk tiks nodrošināts atbalsts prototipēšanai. LIAA inkubācijas programmas uzsaukumu plānots izsludināt šī gada martā.

Avots
LIAA

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri