Pārlekt uz galveno saturu

FM: Patēriņa cenu pieaugumu turpina ietekmēt ārējie faktori

2022. gada februārī tika fiksēts straujākais patēriņa cenu kāpums kopš 2009. gada marta. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem vidējais patēriņa cenu indekss palielinājās par 8,7% salīdzinājumā ar pērnā gada februāri. Kopumā jāsecina, ka ir saglabājusies iepriekšējo mēnešu tendence un straujo cenu pieaugumu nosaka pārtikas un energoresursu cenu kāpums.

Patēriņa cenu kāpums pēdējos mēnešos līdzinās notiekošajam 2007.-2008. gadā, tomēr svarīgi uzsvērt, ka pašreizējie inflācijas iemesli galvenokārt ir saistīti ar ārējiem faktoriem nevis ar nesabalansēto ekonomikas izaugsmi. Straujš energoresursu cenu kāpums pasaules biržās atstāja būtisku tiešo ietekmi uz degvielas, elektroenerģijas un siltumenerģijas cenām. Savukārt loģistikas un ražošanas izmaksu palielinājuma dēļ energoresursu netiešā ietekme redzama arī pārējo preču un pakalpojumu sadārdzinājumā. Šā gada februārī degvielas cena bija par 26,6% augstāka nekā pērn, bet siltumenerģija un gāze – attiecīgi par 26,7% un 65,5%. Dīzeļdegvielas vidējā cena šā gada februārī bija 1,430 eiro par litru pretstatā 1,144 eiro par litru gadu iepriekš. Šāda dīzeļdegvielas cena ir vēsturiski augstākā, kura turpmākajos mēnešos tikai turpinās palielināties. Krievijai iebrūkot Ukrainā, naftas un dabasgāzes cena dažu dienu laikā strauji palielinājās. Pašreiz Brent markas jēlnaftas cena ir sasniegusi 127 ASV dolārus par barelu, kas ir par aptuveni 42% vairāk nekā šā gada februāra sākumā un par 83% vairāk nekā gadu iepriekš. Augstās nenoteiktības dēļ naftas cena tuvākajā laikā varētu sasniegt arvien jaunus cenu rekordus, tādējādi negatīvi ietekmējot arī degvielas cenas Latvijā.

Līdzīga situācija vērojama arī dabasgāzes tirgū. Pēc sasniegtā augstā līmeņa pērnā gada nogalē dabasgāzes cena šā gada janvārī un februāra pirmajā pusē nedaudz samazinājās un bija stabila. Tomēr jau februāra beigās dabasgāzes cena strauji palielinājās un pašreiz tā ir sasniegusi ļoti augstu līmeni jeb 227 EUR/MWh. Salīdzinājumam vēl pērnā gada martā vidējā cena nepārsniedza 20 EUR/MWh. Ilgi saglabājoties tik augstai cenai, siltumenerģijas tarifi varētu atkal tikt pārskatīti un saglabāties augsti līdz pat nākamajai apkures sezonai.

Pateicoties valdības pieņemtajiem atbalsta pasākumiem energoresursu cenu mazināšanai no šā gada 1. janvāra, izdevās samazināt elektroenerģijas cenu, līdz ar ko janvārī un februārī elektroenerģija bija par 17,9% lētāka nekā attiecīgajā periodā pērn. Lai arī gāzes un siltumenerģijas tarifi palielinājās, bez valsts atbalsta to kāpums būtu vēl augstāks.

Energoresursu cenu devums vidējā inflācijā februārī veidoja 2,9 procentpunktus. Tikpat daudz (3 procentpunktus) noteica arī pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenu pieaugums. Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenu kāpums nav tik straujš kā gāzei vai degvielai un kopumā veidoja 11,8% gada izteiksmē, taču pārtikas preču īpatsvars mājsaimniecību patēriņa grozā veido ceturto daļu, līdz ar to tai ir būtiska ietekme uz vidējo inflāciju. Cenu kāpums vērojams visiem pārtikas veidiem, bet straujāk palielinājās maizes, mājputnu gaļas, piena produktu, eļļas, dārzeņu un cukura cenas. Komunālos pakalpojumus kopā ar pārtiku var attiecināt pie pirmās nepieciešamības precēm, ko nav iespējams aizvietot ar kaut ko citu. Līdz ar to cenu pieaugumu izjūt katrs iedzīvotājs, jo īpaši iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem. Sagaidāms, ka turpmākajos mēnešos vidējais cenu kāpums varētu palielināties līdz 10%, ko lielā mērā ietekmēs energoresursu un pārtikas cenu pieaugums. Savukārt, ja gada otrajā pusē energoresursu cenas nepalielināsies, tad inflācija pakāpeniski mazināsies.

Inflācijas dati pēc izcelsmes

Avots
FM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri