Pārlekt uz galveno saturu

Depozīta iepakojuma pieņemšanas tīklam pievienojas virkne citu Latvijas mazumtirgotāju

Turpinot līgumu parakstīšanas procesu ar tirgotājiem par depozīta iepakojuma pieņemšanu un taromātu izmantošanu, SIA "Depozīta Iepakojuma Operators" (DIO) noslēdzis līgumus ar mazumtirdzniecības tīkliem SIA "Rimi Latvia", SIA "Elvi Latvija", Citro zīmola pārstāvi SIA "Latvian Retail Management" un Mego zīmola pārstāvi SIA "Lenoka" par dalību depozīta sistēmā. Visi līgumi tiek slēgti ar vienādiem nosacījumiem. Tādējādi DIO pietuvojies mērķim Latvijā kopumā izvietot aptuveni 800-1000 taromātus, lai nodrošinātu iedzīvotājiem ērtu un pieejamu infrastruktūru tukšās taras nodošanai. Depozīta sistēma savu darbību Latvijā uzsāks 2022.gada 1.februārī.

"Ērti nopirkt un ērti atgriezt - tas ir depozīta sistēmas pamatprincips, kas skaidri iezīmē, ka tirgotāju dalībai depozīta sistēmā ir liela nozīme, jo viņu depozīta atgriešanas punkti atradīsies veikalos vai to tiešā tuvumā. Mūsu kopīgais mērķis ir izglītot sabiedrību par vides saudzēšanu un motivēt nodot tukšos dzērienu iepakojumus, tādēļ ir īpaši svarīgi nodrošināt tādu iepakojuma pieņemšanas infrastruktūru, kas būs patērētājiem draudzīga un nākotnē kļūs par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu ikvienam Latvijas iedzīvotājam, neatkarīgi no vecuma, dzīvesvietas vai sociālā stāvokļa. Pateicoties mazumtirgotāju zīmolu Rimi, Elvi, Citro un Mego iesaistei, varēsim efektivizēt depozīta sistēmu un ievērojami samazināt to atkritumu daudzumu, kas nonāk apkārtējā vidē," stāsta SIA "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Līguma ietvaros paredzēts, ka mazumtirgotājs SIA "Rimi Latvia" savā veikalu tīklā izvietos 139 taromātus 103 dažādās lokācijās visā Latvijā. "Depozīta sistēma ir ilgi gaidīts risinājums, kas ļaus samazināt piesārņojumu Latvijas dabā un veicinās iepakojuma pārstrādi. Kā lielākais mazumtirgotājs Latvijā mēs apzināmies savu atbildību un iespējas izglītot sabiedrību un veicināt veselīgu un ilgtspējīgu ieradumu attīstību, lai visi kopā mazinātu ietekmi uz vidi. Plānojot taromātu atrašanās vietas, galvenokārt vadījāmies pēc tā, lai klientiem izmantoto pudeļu nodošana būtu ērta un kļūtu par viņu ikdienas ieradumu tāpat kā iepirkšanās Rimi," pauž Juris Šleiers, Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītājs.

SIA "Elvi Latvija" veikalu tīkls saviem klientiem piedāvās iespēju nodot tukšo iepakojumu 100 dažādās taromātu lokācijās visā Latvijā. "Dzērienu taras depozītu sistēma ir ilgi gaidīts notikums Latvijas sabiedrībā un sadarbības līguma parakstīšana ir nopietns solis tuvāk tam, lai klienti veikalos jau pavisam drīz ieraudzītu modernus un ērtus taromātus, kur atdot nopirkto dzērienu iepakojumu, pretī saņemot par to iztērēto naudu. Šīs pozitīvās gaidas vienlaikus iezīmē arī spraiga darba sākumu tieši veikalu darbiniekiem, pārkārtojot telpas un pielāgojot tirdzniecības vietas taromāta izvietošanas prasībām," komentē SIA "Elvi Latvija" komercdirektore Laila Vārtukapteine.

Savukārt mazumtirdzniecības veikalu tīkls "Citro" uzstādīs kopumā 68 taromātus visā Latvijā. "Mums, kā vietējam uzņēmumam, rūp vides ilgtspēja, līdz ar to mazumtirdzniecības veikalu tīkls "Citro" jau sākotnēji aktīvi līdzdarbojies depozīta sistēmas ieviešanā sadarbībā ar DIO. Uzņēmuma apvienības "Latvian Retail Management" partneru līguma parakstīšana ar DIO paredz taromātu uzstādīšanu turpat 80% no "Citro" tīkla tirdzniecības vietām. Tas ir likumsakarīgs solis sadarbības nostiprināšanai, lai no nākamā gada Latvijā nodrošinātu depozīta sistēmas ieviešanu. Ņemot vērā plašo "Citro" zīmola veikalu tīkla pārklājumu reģionos, "Citro", kā mazumtirgotājam, būs būtiska loma funkcionālas depozīta sistēmas ieviešanai reģionos, tostarp iedzīvotāju informēšanā un izglītošanā par iepakojuma nodošanu otrreizējai pārstrādei un vides piesārņojuma mazināšanu tās ilgtspējīgai attīstībai," atzīmē Imants Kelmers, SIA "Latvian Retail Management" valdes priekšsēdētājs.

Mazumtirdzniecības veikalu tīkla "Mego" klienti tukšo iepakojumu varēs nodot 70 dažādās lokācijās visā Latvijā. "Varam ar prieku paziņot, ka esam noslēguši līgumu ar depozīta sistēmas operatoru un kopīgiem spēkiem veidosim ērtu taras pieņemšanas sistēmu. Būsim videi draudzīgi!" stāsta SIA "Lenoka" valdes loceklis Igors Šihmans.

Jau ziņots, ka SIA "Depozīta Iepakojuma Operators" uzsācis līgumu par depozīta iepakojuma pieņemšanu un taromātu izmantošanu parakstīšanas procesu ar tirgotājiem, noslēdzot pirmo līgumu par dalību depozīta sistēmā ar vienu no vadošajiem mazumtirdzniecības tīkliem Latvijā - SIA "Maxima Latvija". Tāpat noslēgti līgumi ar degvielas uzpildes stacijām AS "Virši-A", SIA "Circle K Latvia", SIA "Astarte-Nafta" un AS "Viada Baltija", tādējādi Latvijas depozīta sistēma vienīgā Baltijā piedāvās iedzīvotājiem iespēju nodot tukšo dzērienu iepakojumu ne tikai veikalos, bet arī ap 110 degvielas uzpildes stacijās.

Šobrīd Latvijā paredzēts uzstādīt ap 800-1000 automatizētiem pieņemšanas punktiem, tai skaitā - vairāk nekā 200 taromāti plānoti izvietošanai āra kioskos tirdzniecības vietu teritorijā. Pirmos taromātus uz iepakojuma pieņemšanas vietām piegādās jau septembrī.

Balstoties uz Iepakojuma likuma 18.8 pantu, depozīta iepakojuma pārdevējam ir pienākums pieņemt no gala lietotāja visu veidu izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu savā tirdzniecības vietā, tās teritorijā vai tirdzniecības vietas tuvumā. Šī prasība attiecas uz tirgotājiem, kuru tirdzniecības zāles platība ir lielāka vai vienāda ar 300 m2 un tirdzniecības vieta atrodas kādā no Latvijas valstspilsētām, kā arī tirgotājiem ar zāles platību 60 m2 vai vairāk citās administratīvajās teritorijās. Iesaistoties depozīta sistēmā, tirgotāju pienākums būs saņemt depozīta maksājumu no pircējiem, pieņemt atpakaļ izlietotos depozīta iepakojumus un attiecīgi atgriezt iepriekš veikto depozīta maksājumu.

2022.gada 1.februārī Latvijā uzsāks darboties vienota depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visa veida alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīts 0.10 EUR apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums būs iztukšots.

Informāciju sagatavoja Miks Stūrītis, "Depozīta Iepakojuma Operators" Valdes priekšsēdētājs.

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri