Pārlekt uz galveno saturu

Dažādās rūpniecības apakšnozarēs attīstības tendences ir atšķirīgas

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi Latvijā 2023. gada septembrī, salīdzinot ar 2022. gada septembri, pēc neizlīdzinātiem datiem samazinājās par 7,1%, savukārt pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem samazinājums bija mazāks – 4,6%. Apstrādes rūpniecības apjomu samazinājums ir vērojams jau desmito mēnesi. Kopumā gada trīs ceturkšņos apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi bija par 6,3% mazāki nekā atbilstošajā periodā pirms gada.

Jāatzīmē, ka dažādās rūpniecības apakšnozarēs attīstības tendences ir atšķirīgas. Šī gada septembrī gada griezumā lielākais devums apstrādes rūpniecības apjomu samazinājumā, līdzīgi kā pirms mēneša,  bija kokapstrādei, kura samazinājās par 8,6%. Samazinājās arī nemetālisko minerālu (-19%), mēbeļu (-28,7%), poligrāfijas (-30,4%), un automobiļu un piekabju (-18,5%) ražošanas apjomi. Savukārt pieauga pārtikas produktu (+4%) un elektrisko iekārtu (+10,6%) ražošanas apjomi.

Septembrī gada griezumā par 9,8% samazinājās arī apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās. Nedaudz straujāk samazinājās vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi – par 10,6%, mērenāk – eksportā realizētās produkcijas apjomi – par 9,4%. Būtiski saruka koksnes un tās izstrādājumu, kā arī ķīmisko vielu un produktu realizācija. To daļēji kompensēja pārtikas produktu realizācijas apjomu pieaugums.

Prognozējams, ka apstrādes rūpniecību tuvākajos mēnešos turpinās ietekmēt vājš ārējais pieprasījums un ģeopolitiskā nenoteiktība. Šajā situācijā komersantiem būtu jāturpina meklēt jaunas piegāžu iespējas un preču noieta tirgi.

Datu vizualizācija

Avots
EM / CSP

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri