Pārlekt uz galveno saturu

Bioloģiskos ražošanas blakusproduktus pārvērš videi draudzīgos vienreizlietojamos traukos

Kad 2021. gadā Eiropā stājās spēkā aizliegums pārdot vienreiz lietojamās plastmasas traukus, uzņēmēja Marija Korabovska kopā ar kolēģi saprata – ir nepieciešams radīt alternatīvu, kas būtu gan videi draudzīga, gan ilgtspējīga. Tā dzima “Snow Recycle”, kas izstrādā bioloģiski noārdāmu kompozītmateriālu – ogranulas, ko ražo no kafijas biezumiem, graudu pārpalikumiem, ābolu atlikumiem un citām dabīgām izejvielām.

Atšķirībā no alternatīvām, piemēram, papīra un kartona, kas veicina mežu izciršanu, šis biomateriāls liek lietā jau esošās bioloģiskās atliekas, veicinot aprites ekonomiku un efektīvāku resursu izmantošanu. “Latvijā ir ļoti daudz bioatlieku – sulu un alus darītavās, spirta ražotnēs. Sākām analizēt zinātniskās literatūras rakstus un sapratām, ka šiem atlikumiem ir īpašības, kuras var izmantot,” par idejas pirmssākumiem stāsta Marija Korabovska. “Trauki no ogranulām ir izturīgi pret karstumu, aukstumu un mitrumu, piemēroti atkārtotai lietošanai, tos pat var mazgāt trauku mazgājamajā mašīnā, un 90 dienu laikā tie vidē pilnībā sadalīsies”. 

Lai ideju pārvērstu realitātē, uzņēmums 2022. gadā pieteicās Latvijas investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) inovāciju vaučeru programmai un uzsāka sadarbību ar Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Polimērmateriālu institūtu. Saņemtais finansējums ļāva veikt nepieciešamos pētījumus, lai radītu materiālu un pielāgotu to rūpnieciskajai ražošanai. “Dažāda veida bioloģiskās atliekas RTU tika žāvētas, smalcinātas un meklēta labākā kombinācija, lai materiāls būtu piemērots pārtikas trauku izgatavošanai. Bez LIAA atbalsta mums nekas nebūtu sanācis.” 

Pēc produkta sākotnējās izstrādes uzņēmums devās uz Šveici, kur tika saražoti pirmie 100 kilogrami bioloģisko granulu. Notika testēšana arī Japānā, Taizemē un Ķīnā, kur konstatēja, ka “Snow Recycle” materiāls ir TOP 3 pasaules mērogā starp bioloģiski noārdāmiem materiāliem, kas piemēroti pārtikas trauku izgatavošanai. 

Taču uzņēmums neplāno apstāties tikai pie pārtikas trauku ražošanas, M. Korabovska stāsta: “Mūsu materiālu var izmantot ne tikai pārtikas traukos, bet arī mēbelēs, dizaina elementos un pat puķu podos, kurus var arī ievietot zemē, lai tie sadalītos”. Nākamais solis uzņēmumam ir atvērt savu ražotni Latvijā, lai ražotu granulas un vienreiz lietojamos pārtikas traukus. Šobrīd uzņēmums ir reģistrējis divus patentus Latvijā, kā arī saņēmis starptautisko patentu, kas paver durvis globālajam tirgum.

Marija Korabovska uzskata, ka jauniem uzņēmējiem, kuri vēlas attīstīt inovācijas, ir svarīgi izmantot pieejamos atbalsta mehānismus, kas palīdz pārbaudīt ideju dzīvotspēju un tehniskās iespējas. “Esmu jau trīs reizes izmantojusi LIAA vaučeri, tie palīdzēja izstrādāt prototipus, pārbaudīt tos, lai varētu savu produktu rādīt potenciālajiem partneriem, investoriem un klientiem. Tas ir lielisks solis, ar ko sākt!” 

Raksta tapšana finansēta ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

ES un NAP logo

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri