Pārlekt uz galveno saturu

Biķernieku trasē izveidota 5G testa vide savienotajiem un bezpilota auto

Inovāciju tehnoloģiju uzņēmums LMT sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) Biķernieku trasē Rīgā ir izveidojis pirmo 5G testa vidi. Turpmāk tā tiks izmantota dažādu inovatīvu risinājumu izpētei, attīstībai un testēšanai, tostarp autonomo un savienoto auto, satiksmes vadības, drošības un citu digitālo risinājumu testiem.

LMT izstrādā dažādus inovatīvus digitālos risinājumus dronu, viedpilsētu un viedo sensoru, mobilitātes un aizsardzības jomā. Jaunās testa trases izveide ir būtisks solis ceļā uz viedo mobilitātes risinājumu ieviešanu ikdienā. Plānots, ka pirmajā 5G testa trasē Latvijā tiks īstenoti arī starptautiski Eiropas izpētes projekti.

Kalpojot par platformu tādu digitālo tehnoloģiju kā lietu internets, mākslīgais intelekts un robotika straujai attīstībai, 5G pavērs nebijušas iespējas teju ikvienā dzīves jomā. Tiek lēsts, ka satiksme un loģistika būs viena no pirmajām nozarēm, kur 5G sniegtās priekšrocības varēs novērtēt jau salīdzinoši drīz. Nozares eksperti visā pasaulē jau tuvākajos gados prognozē bezpilota auto ienākšanu ikdienas satiksmes plūsmā, tāpat arī dronu veiktas piegādes loģistikā kļūs par daļu no mūsu ikdienas.

“Šobrīd starptautiskā līmenī tiek veikti pētījumi par autonomo auto pozitīvo pienesumu valstu ekonomikām, tāpat tiek pētītas potenciālās izmaiņas nozarēs, kas saistītas ar pasažieru pārvadājumiem. Lūkojoties uz apkārt notiekošo, ir skaidrs, ka Latvijai kā tehnoloģiski attīstītai valstij jāieņem aktīva pozīcija un mums pieejamie resursi ir jāiegulda nākotnes iespēju izpētē, jo tas būtiski var ietekmēt mūsu valsts labklājību ilgtermiņā,” norāda LMT prezidents Juris Binde.

Turpmāk 5G testa trasē LMT attīstīs un demonstrēs dažādus savienoto un bezpilota auto pielietojumus Eiropas Savienības autonomo mobilitātes risinājumu izpētes projektā 5G Routes. Tā ietvaros Rīgā ir sākts darbs pie Eiropā pirmās pārrobežu simulācijas 5G testa vidē.

Turpina 5G ieviešanu Latvijā

2021. gada pirmajos sešos mēnešos LMT mērķtiecīgi turpinājis nākamās paaudzes datu pārraides – 5G – ieviešanu Latvijā. Maijā pie pirmajiem klientiem ir nonākuši LMT un “MikroTik” sadarbībā radītie 5G interneta rūteri, rakstīja Labs of Latvia.

“LMT mērķtiecīgais ieguldījums 5G tīkla attīstībā un risinājumu radīšanā turpinās ar jaunu tehnoloģiju produktu – Latvijā ražotie 5G rūteri aizsāk jaunu ēru Latvijas tehnoloģiju inovāciju nozarē un vēlreiz apliecina, ka Latvijas IKT nozare spēj radīt inovatīvus produktus, kuri nav jāiepērk no ārvalstīm, bet tieši otrādi – ir eksportējami,” ieriekš uzsvēris J. Binde.

Automatizē procesus autoostā

Rīgas starptautiskajā autoostā ir uzstādīta LMT izstrādāta inovatīva reisu vadības sistēma, rakstīja Labs of Latvia. Tā turpmāk ļaus lielāko daļu ar pasažieru pārvadājumiem saistītās informācijas apstrādāt digitālajā vidē. Līdz šim autoostā reisu vadību nodrošināja dispečeru dienests, lielu daļu aktivitāšu veicot manuāli.

Jaunā sistēma spēj automatizēt un modernizēt vairākus autoostas darbības procesus, būtiski atvieglojot autoostas darbinieku ikdienu. Tagad visu aktuālo informāciju no “Autotransporta direkcijas” un pārvadātājiem sistēma apstrādā automātiski, visus autoostas teritorijā esošos autobusus atpazīstot un fiksējot ar mākslīgā intelekta un datorredzes palīdzību.

Iegādāsies Santa Monica Networks

LMT un “Santa Monica Networks” vadība ir parakstījusi kapitāla daļu iegādes līgumu, kas paredz, ka LMT kļūst par 100% “Santa Monica Networks” īpašnieku, rakstīja Labs of Latvia. Darījums, kuru vēl vērtē Latvijas un Lietuvas konkurences uzraugi, abiem uzņēmumiem ļaus ātrāk un efektīvāk ieviest piektās paaudzes tīkla risinājumus.

“LMT sen jau vairs nav tikai sakaru operators, mēs izstrādājam sarežģītus biznesa transformācijas uzdevumus ar IT risinājumu palīdzību. Ar “Santa Monica Networks” mūs vieno inovatoru DNS. Apvienojot LMT pieredzi mobilo sakaru risinājumos ar jaudu, kas piemīt pieredzējušam datu pārraides tīklu un IT drošības risinājumu izstrādātajam, mēs kļūsim par digitālās transformācijas līderi un labāko partneri digitalizācijas procesos jebkurā publiskās pārvaldes institūcijā vai privātā uzņēmumā,” izteicies J. Binde.

Uzņēmumi plāno turpināt darbu kā atsevišķas juridiskas vienības.

Apgrozījums aug par 10,3%

LMT 2021. gada pirmajā pusē ir kāpinājis apgrozījumu līdz 119,5 miljoniem eiro, kas ir par 10,3% vairāk nekā 2020. gada pirmajos sešos mēnešos, rakstīja Labs of Latvia. Uzņēmuma rentabilitāte (peļņa pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem – EBITDA) ir palielinājusies par 9,3%, sasniedzot 38,7 miljonus eiro. LMT klientu pieslēgumu skaits ir pieaudzis līdz 1,34 miljoniem. Strauji ir audzis LMT klientu interneta patēriņš, tāpēc uzņēmums pirmajā pusgadā turpināja investēt tīkla attīstībā, ieguldot 11,8 miljonus eiro.

2021. gada pirmajā ceturksnī LMT apgrozījums ir pieaudzis līdz 59,7 miljoniem eiro, rakstīja Labs of Latvia. Tas ir par 5,6% vairāk nekā 2020. gada pirmajā ceturksnī. Izaugsmi nodrošinājis interneta patēriņa pieaugums, viedtelevīzijas attīstība un aktīva uzņēmumu interese par biznesa risinājumiem.

Rentabilitāte ir palielinājusies par 3,6%, sasniedzot 19,7 miljonus eiro. Klientu skaits ir pieaudzis par 1%, sasniedzot 1,33 miljonus.

2020. gadā apgrozīja 230 miljonus eiro

2020. gadā LMT konsolidētais apgrozījums bija 230 miljoni eiro, rakstīja Labs of Latvia. Saskaņā ar neauditētajiem datiem, LMT EBITDA 2020. gadā sasniedza 73,5 miljonus eiro, bet bija peļņa bija 27 miljoni eiro. “Covid-19 krīze ir veicinājusi iedzīvotāju paradumu maiņu, paātrinot visas pasaules virzību uz tā saucamo ceturto industriālo revolūciju un digitālo sabiedrību. Strauji augot datu patēriņam, tīkla kvalitāte arvien vairāk ietekmēs sabiedrības funkciju nodrošināšanu un veselu tautsaimniecības nozaru spēju izdzīvot. Tāpēc arī šogad plānojam turpināt vēl aktīvāk investēt tīkla attīstībā, lai nodrošinātu augstu pakalpojumu kvalitāti,” iepriekš norādījis J. Binde.

LMT klientu pieslēgumu skaits pērn pieauga līdz 1,32 miljoniem.

2020. gadā ievērojami pieauga datu pārraides patēriņš. 2020. gadā katrs LMT klients vidēji mēnesī patērēja 26,6 gigabaitus. Pērn LMT turpinājis attīstīt tīklu, uzstādot, paplašinot un modernizējot 392 bāzes stacijas, kopējam staciju skaitam pārsniedzot 1450. 2020. gadā tīkla un tehnoloģiju attīstībā LMT investēja 25 miljonus eiro, t. sk. izvēršot 5G tīklu.

Ne tikai mobilie sakari

LMT jau vairākus gadus ir ne tikai mobilo sakaru operators, bet arī IT un inovāciju uzņēmums. LMT izstrādā arī dažādus digitālos risinājumus dronu, viedpilsētu un viedo sensoru, mobilitātes un aizsardzības jomā. Izmantojot lielo datu, mašīnmācīšanās, mākslīgā intelekta un jaunākās mobilo sakaru iespējas, uzņēmums attīsta inovatīvus pakalpojumus gan klientiem Latvijā, gan eksportam.

Kopā ar partneriem no citām valstīm LMT piedalās vairākos Eiropas izpētes projektos, piemēram, “Comp4drones”, “Sparta”, “iMUGS” un “5G Routes”, lai Latvijā attīstītu iespējas radīt produktus ar augstu pievienoto vērtību.

Informāciju sagatavoja Anda Asere, Labs of Latvia. Publicitātes foto. 

Avots
LIAA / Labs of Latvia

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri