Pārlekt uz galveno saturu

Atvērta 3.kārta lielu investīciju projektu īstenošanas aizdevumiem ar kapitāla atlaidi

No šā gada 11. decembra atvērta pieteikšanās 3. kārtā atbalsta programmā liela mēroga investīciju projektu finansēšanai. Aizdevumiem ar kapitāla atlaidi no valsts budžeta piešķirts papildu finansējums 70 miljoni eiro, vienlaikus ir arī paplašinātas finansēšanas iespējas un atbalstāmās nozares.

Programmu īsteno Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Attīstības finanšu institūcija ALTUM. Aizdevums paredzēts vidējiem un lieliem komersantiem, kuri plāno veikt vismaz 10 miljonu eiro investīcijas uzņēmuma izaugsmē. Programmas mērķis ir atbalstīt dzīvotspējīgus uzņēmējdarbības projektus, veicinot tautsaimniecības attīstību, konkurētspēju un eksporta apjoma palielināšanu, nodrošinot finansējumu tādu investīciju projektu īstenošanai, kas vērsti uz jaunu iekārtu un tehnoloģisko procesu ieviešanu.

Ekonomikas ministrijas Valsts sekretārs Edmunds Valantis uzsver: "Latvijas ekonomikas tālākā attīstība un priekšrocības joprojām saistāmas ar uzņēmēju spēju izmantot jaunākās tehnoloģijas, ieguldīt ražošanas efektivitātē un inovācijās, un mazākā mērā ar lētu darbaspēku un zemām resursu cenām. Plānots, ka, no valsts puses investējot 70 miljonus eiro atbalsta veidā, uzņēmēji katru gadu Latvijas ekonomikā veiks investīcijas vismaz 200 miljonu eiro apjomā, radot vismaz 600 jaunas reģionos apmaksātas darba vietas. Sākot ar 2026. gadu tiks nodrošināts eksporta pieaugums  par vismaz 130 miljoniem eiro gadā un ieguldījumi pētniecībā un attīstībā vismaz 8 miljoni eiro gadā, kā arī 10 gadu laikā atmaksājot nodokļu veidā valsts investēto apjomu."

Iesniegtos projektus pēc noteiktiem sasniedzamajiem kritērijiem izvērtē LIAA.

LIAA direktora pienākumu izpildītāja Iveta Strupkāja skaidro: "Šī atbalsta programma paver iespēju realizēt liela mēroga projektus, piesaistot valsts atbalstu līdz pat 10 miljoniem eiro. Programma ir orientēta gan uz ārvalstu investoriem gan vietējiem uzņēmējiem, kuri vēlas realizēt nozīmīgus projektus ar mērķi kāpināt eksporta apjomu un ieviest inovācijas. Papildu priekšrocības ir projektiem, kuri tiek realizēti ārpus Rīgas, kas stimulē investīciju ienākšanu Latvijas reģionos."

ALTUM aizdevuma apjoms ir līdz 30% no projekta izmaksām un kapitāla atlaide līdz 100% apmērā no aizdevuma pamatsummas. Līdztekus apjomīgāku un sarežģītāku investīciju projektu īstenošanai vidējiem un lieliem komersantiem būs iespēja ne tikai pieteikties aizdevumam ar kapitāla atlaidi līdz 10 miljoniem eiro, bet arī piesaistīt ALTUM papildaizdevumu.

ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš informē: "Pirmajās divās kārtās esam apstiprinājuši aizdevumus jau 13 investīciju projektiem, kuru  kopējā summa sniedzas pāri 279 miljoniem eiro, un pieteiktās kapitāla atlaides apjoms ir 75 miljoni eiro. Tupinām vēl vērtēt projektus par vairāk nekā 200 miljoniem eiro. Trešajā kārtā  ir paplašinātas projektu finansēšanas iespējas – projektus varēs līdzfinansēt ne tikai ar banku un starptautisko finanšu institūciju resursiem, bet arī tikai kopā ar ALTUM, kā arī izmantojot ALTUM papildaizdevumu līdz 30 miljoniem eiro. Programmas nosacījumi kļuvuši pievilcīgāki arī vēl lielākiem projektiem nekā tika iesniegti programmas iepriekšējās kārtās un tas ir jauns investīciju ambīciju mērogs Latvijai. Paplašinātās iespējas ļaus rast labāku un projektiem piemērotāku risinājumu līdzfinansēšanai."

Pēc pieteikumu saņemšanas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra vērtēs projektu plānoto pienesumu ekonomikai un sniegs savu atzinumu par atlases rezultātiem. ALTUM vērtēs investīciju projektu dzīvotspēju un atbilstību programmas nosacījumiem, kā arī pieņems lēmumus par aizdevuma piešķiršanu.

Pieteikšanās kārtība

Pieteikumus valsts atbalsta aizdevumu ar kapitāla atlaidi veidā saņemšanai uzņēmējiem jāiesniedz gan LIAA administrētajā valsts platformā biznesa attīstībai https://business.gov.lv/, gan ALTUM https://mans.altum.lv/; atlase ilgs trīs mēnešus, t.i. līdz 2024. gada 11. martam. Vairāk par programmas un atbalsta saņemšanas nosacījumiem lasi www.altum.lv un https://business.gov.lv/.

Programmas trešās atlases kārtas nosacījumi ietverti Ministru kabineta 2021. gada 6. jūlija noteikumos Nr. 503 " Noteikumi par aizdevumiem ar kapitāla atlaidi eksportējošiem komersantiem lielo investīciju projektu atbalstam".

Avots
LIAA \ ALTUM \ EM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri