Pārlekt uz galveno saturu

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre uzrunā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma dalībniekus no 39 valstīm

2021. gada 4. decembrī Rīgā norisinās Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums (PLEIF). Foruma atklāšanā dalībniekus no 39 valstīm uzrunāja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Sveicot dalībniekus, parlamentārā sekretāre uzsvēra, ka no foruma pirmsākumiem tā mērķis ir veicināt Latvijas ekonomisko izaugsmi un stiprināt sadarbību starp dažādās uzņēmējdarbības nozarēs strādājošiem profesionāļiem Latvijā un pasaulē, veicināt inovāciju, finanšu un zināšanu kapitāla piesaisti Latvijai un stiprināt ārpus Latvijas dzīvojošo latviešu piederību mūsu zemei. Ārlietu ministrija priecājas jau kopš 2013. gada būt Pasaules Brīvo latviešu apvienības partnerim un atbalstītājam ekonomikas un inovāciju foruma veidošanā, sacīja Z. Kalniņa-Lukaševica.

“PLEIF ir unikāls formāts, kur Latvijas uzņēmēji no visas pasaules satiekas, lai attīstītu un atbalstītu mūsu valsts uzņēmējdarbības potenciālu, lai dalītos ar savu pieredzi un zināšanām, stiprinot Latvijas konkurētspēju. Mūsu diasporai – zinošiem, dinamiskiem un mērķtiecīgiem cilvēkiem – šajos procesos ir nepārvērtējama loma,” pauda parlamentārā sekretāre.

Šogad PLEIF uzmanības centrā ir jautājumi, kā Rīgai piesaistīt vairāk talantus, zināšanas un investīcijas. Foruma diskusiju tēmas veltītas vajadzībai pēc ilgtspējīga pilsētas attīstības stratēģija, cilvēkiem, gudrās investīcijām un attīstīta infrastruktūras Rīgā. “Svarīga ir apņēmība arī globālā kontekstā Rīgu veidot iekļaujošu, drošu, pielāgoties spējīgu in ilgtspējīgu. Tas ir mūsu pienākums, lai sasniegtu ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus. Ir jāapvieno spēki un jāsavieno talanti, lai Rīga kļūtu pievilcīgāka un ilgtspējīgāka,” uzsvēra Z.Kalniņa-Lukaševica.

Uzrunājot foruma dalībniekus, Z. Kalniņa-Lukaševica akcentēja diasporas politikas jomā uzkrāto nozīmīgo pētījumu un analīzes bāzi, kas ļauj pieņemt izsvērtus lēmumus un veidot mērķtiecīgas politikas. Veikto aptauju rezultāti liecina, ka 24% diasporas pārstāvju plāno vai pieļauj iespēju nākotnē nodibināt uzņēmumu Latvijā, izveidot vai palīdzēt izveidot biznesa sadarbību ar Latvijas partneriem. Visbiežāk vēlmi atvērt uzņēmumu vai izveidot biznesa sadarbību ar Latviju pauduši diasporas pārstāvji, kuri strādā būvniecības nozarē, IT pakalpojumu jomā, kā arī finanšu, apdrošināšanas, zinātnes un pakalpojumu jomās. Pētījumi liecina, ka vairums diasporas pārstāvju būtu gatavi investēt, ieguldot konkrētos attīstības projektos.

Pētījumu dati liecina, ka attālināti strādājošo diasporas pārstāvju vidū 47,9% tuvāko piecu gadu laikā būtu gatavi atgriezties, ja tiktu uzlaboti apstākļi, bet 40% pauž ieinteresētību strādāt attālināti un dzīvot Latvijā, bet saglabājot piesaisti ārvalstu darba devējam.

“Gatavība veidot jaunus uzņēmumus, izmantojot uzkrāto pieredzi, vai strādāt attālināti no Latvijas ir milzīgs potenciāls Rīgai un Latvijai, tādēļ Ārlietu ministrija īpašu vērību šogad veltīja iespējām piesaistīt Latvijai digitālos nomadus, attālinātā darba veicējus un jaunos talantus. Jau šobrīd tiek gatavotas likumdošanas izmaiņas, lai Latvija kļūtu pieejamāka un pievilcīgāka digitālajiem nomadiem un attālinātā darba veicējiem. Ceru, ka pavisam drīz būs iespējams izsniegt tā dēvētās digitālo nomadu vīzas,” apliecināja parlamentārā sekretāre.

PLEIF atklāšanā dalībniekus uzrunāja Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un Pasaules brīvo latviešu apvienības priekšsēde Kristīne Saulīte. Ievadsesiju par Rīgas attīstības stratēģiju atklāja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Informācijai

PLEIF organizē Pasaules Brīvo latviešu apvienība sadarbībā ar Ārlietu ministriju, SIA “ERDA group” un Amerikas Tirdzniecības Palātu Latvijā.

Šogad forums notiek jau septīto reizi un līdz šim tas noticis Latvijā, Austrālijā un ASV.

Forums norisinās trīs tematiskajās daļās – uzņēmējdarbība un investīciju piesaiste, darbaspēks – Rīga pilsēta talantiem un digitālajiem nomadiem, nekustamā īpašuma attīstīšanas iespējas Rīgā. Katru no daļām ievada trīs ekspertu prezentācijas par uzņēmējdarbības attīstīšanu Rīgā, kam sekos diskusijas.

Vairāk par programmu, reģistrācija un konferences tiešraide – www.pleif.lv

Informācija sagatavota Ārlietu ministrijā. Publicitātes foto. 

Avots
ĀM

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri