Pārlekt uz galveno saturu

Aprīlī rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 3,7%

2022.gada aprīlī, salīdzinot ar 2021.gada aprīli, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 3,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kāpums apstrādes rūpniecībā - par 5,3%, savukārt kritums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 11,1% un elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 1,5%.

Produkcijas apjoma pieaugumu, salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, uzrādīja visas pēc īpatsvara lielākās apstrādes rūpniecības nozares: koksnes un koka izstrādājumu ražošana (par 8,4%), pārtikas produktu ražošana (par 0,4%), gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas (par 2,4%) un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošana (par 10,7%). Produkcijas izlaide palielinājās arī automobiļu, piekabju un puspiekabju (automobiļu detaļu un piederumu) ražošanā - par 23,3%, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā - par 18,9%, dzērienu ražošanā - par 16,8% un apģērbu ražošanā - par 11,9%.

Savukārt produkcijas apjoma kritums bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā - par 12,9%, iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā - par 12,6%, tekstilizstrādājumu ražošanā - par 10,6% un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā - par 9,8%.

2022.gada aprīlī, salīdzinot ar 2022.gada martu, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 0,1%. Ražošanas apjoms saruka apstrādes rūpniecībā - par 1% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 8,9%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē pieauga - par 10,5%.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums

2022.gada aprīlī, salīdzinot ar 2021.gada aprīli, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 28%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 28,1% un eksportā - par 27,9% (tai skaitā eirozonā - par 41,1%, ārpus eirozonas - par 18,5%).

2022.gada aprīlī, salīdzinot ar 2022.gada martu, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem pieauga par 3,8%. To ietekmēja kāpums vietējā tirgū par 4,8% un eksportā - par 3,3% (tai skaitā eirozonā - par 4,3%, ārpus eirozonas - par 2,5%).

Publicētie dati nākamajos mēnešos var tikt precizēti, ja tiks iegūta papildu informācija no uzņēmumiem.

Plašāka informācija par sezonāli koriģētiem, kalendāri koriģētiem un nekoriģētiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā "Rūpniecība".

Metodoloģiskie skaidrojumi

Rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām. Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi. Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Informāciju sagatavoja Centrālā statistikas pārvalde.

Mediju jautājumi:

Komunikācijas daļa

E-pasts: media@csp.gov.lv

Tālr.: 67366989, 27880666

stat.gov.lv

www.twitter.com/CSP_Latvija

www.facebook.com/csplatvija

Papildu informācija par datiem:

Mārīte Baranova

Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa

E-pasts: Marite.Baranova@csp.gov.lv

Tālr.: 67366830

  Avots
  CSP

  Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

  Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
  Reģistrēties

  Mūsu partneri