Pārlekt uz galveno saturu

Aerones kļūst par pirmo Latvijas uzņēmumu, kas saņem Eiropas Inovāciju fonda grantu

Aerones ir pirmais uzņēmums Latvijā, kas saņēmis atbalstu no Eiropas Savienības Inovāciju fonda, kas paredzēts augsti inovatīviem, mērogojamiem un ambicioziem infrastruktūras projektiem, vērstiem uz CO2 emisiju samazināšanu. Uzņēmums piedāvā vēja turbīnu robotizētas inspekcijas un apkopes risinājumus un ir radījis pasaulē pirmo vēja turbīnu lāpstiņu remonta robotu. Granta finansējums paredzēts šo robotu ražošanas mērogošanai, kas palīdzētu nozarei virzībā uz klimata mērķu sasniegšanu. Projekta kopējais budžets ir 7 360 000 EUR.

Tas ir būtisks notikums Latvijas inovāciju ekosistēmai, jo jau vairākus gadus strādājam, lai motivētu uzņēmumus pieteikties tiešajiem ES grantiem. Tā ir lieliska iespēja piesaistīt papildu investīcijas jaunu inovatīvu produktu attīstībā,” stāsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības Briselē vadītāja Egita Aizsilniece-Ibema. “Šogad organizējām vairākus informatīvos pasākumus par tiešo ES atbalstu, kuros konsultējām uzņēmumus par dalību ES Inovāciju fonda projektu atlasē. Šāda veida kvalificētas bezmaksas konsultācijas Latvijas inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecība Briselē rīkos arī turpmāk,” tā E. Aizsilniece-Ibema, piebilstot, ka AERONES ir pirmais uzņēmums Latvijā, kurš saņēmis šādu finansējumu, un ir lielisks iedrošinājums arī citiem Latvijas uzņēmumiem.

Aerones ir pasaules līderis vēja turbīnu robotizētās apkopes un inspekciju jomā, nodrošinot vēja turbīnu inspekcijas, tīrīšanas pakalpojumus, pretapledojuma pārklājuma uzklāšanu un turbīnas lāpstiņu erozijas remontu vairāk nekā 27 valstīs četros kontinentos. Izmantojot unikālu patentētu robotizētu tehnoloģiju, darbi tiek veikti 3x - 6x ātrāk, salīdzinot ar ierastajām servisa metodēm.

Dainis Krūze, Aerones līdzdibinātājs un izpilddirektors: “Vēja turbīnu lāpstiņu remonts ir kritiski svarīgs vēja enerģijas ražošanas efektivitātei un ilgtspējai. Ar Inovāciju fonda atbalstu Aerones varēs saražot robotus, kas ļauj veikt turbīnu lāpstiņu erozijas remontu ātrāk, precīzāk un efektīvāk, nekā tas darīts līdz šim. Īsākas turbīnu gaidstāves nozīmē vairāk saražotas enerģijas tādējādi 10 gadu griezumā par 161 349 tonnām samazinot CO2 emisijas, un ļaujot saražot papildu 918 320 MWh atjaunojamās elektroenerģijas.”

Turbīnu lāpstiņu ārmalas erozija ir viens no biežāk sastopamajiem nolietojuma bojājumiem. Pieaugot vēja turbīnu izmēram, arī lāpstiņas rotācijas ātrums tās galā var pārsniegt 360 km/h. Šādā ātrumā pat lietus pilieniem ir abrazīvs efekts, kas veicina eroziju. Turbīnas lāpstiņas erozija ievērojami samazina turbīnas efektivitāti.

Jaunu tehnoloģiju izmantošana ir būtiska, lai palielinātu vēja enerģijas efektivitāti un pieejamību, jo palielinās vēja turbīnu izmēri un to remonta specifika. Aerones mērķis ir padarīt vēja turbīnu remontus un apkopi vienkāršāku un pieejamāku visā pasaulē, veicinot ātrāku pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem.

Granta projektu līgumus paredzēts noslēgt 2024. gada jūnijā, pirms tam veicot projekta gatavības pārbaudes.

Eiropas Inovāciju fonds ir viens no pasaulē lielākajiem finansiālā atbalsta mehānismiem nulles emisiju un inovatīvu tehnoloģiju ieviešanā. Fonds palīdz ieviest inovatīvas tehnoloģijas atjaunojamās enerģijas ražošanai un uzglabāšanai.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības šobrīd sniedz atbalstu Latvijas uzņēmumiem Briselē un Telavivā, bet Ženēvā strādā LIAA pārstāve Eiropas Kodolpētījumu organizācijā (CERN). 

Reģistrē profilu un piesakies atbalstam!

Personīgajā profilā Tu varēsi saņemt konsultācijas un e-pakalpojumus, slēgt līgumus, lietot personalizēto ziņu lenti un sekot līdzi visiem jaunumiem un aktualitātēm
  1. Reģistrē profilu un personalizē savu ziņu lenti
  2. Noslēdz līgumu un izmanto atbalsta iespējas
  3. Iesniedz projektu un piesakies atbalsta fondiem
Reģistrēties

Mūsu partneri