Uzņēmēji, pašvaldības un valsts iestādes varēs saņemt atbalstu elektromobiļu iegādei un to uzlādes infrastruktūras izveidei
Uzņēmēji, pašvaldības un valsts iestādes varēs saņemt atbalstu elektromobiļu iegādei un to uzlādes infrastruktūras izveidei
Otrdien, 5. novembrī, Ministru kabinets (MK) apstiprināja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādātos MK noteikumus, kas paredz iespēju uzņēmējiem, pašvaldībām, kā arī valsts iestādēm pretendēt uz finansējuma saņemšanu elektromobiļu un to uzlādes infrastruktūras iegādei un izbūvei, tostarp aprīkojot to ar saules paneļiem un/vai vēja ģeneratoriem elektroenerģijas ražošanai pašpatēriņa nodrošināšanai.
“Lai veicinātu emisiju samazināšanu transporta sektorā, tiek sperti nākamie soļi transporta nozares zaļināšanai, papildinot populāro mājsaimniecību atbalsta programmu zaļā transporta iegādei, ar atbalsta programmu uzņēmējiem, kā arī valsts un pašvaldību iestādēm. Piesaistot Modernizācijas fonda finansējumu, uzņēmēji varēs ne vien zaļināt savu autoparku, bet arī paši ražot elektroenerģiju un izmantot to transportlīdzekļa uzlādei, tādējādi rūpējoties par zemākām mobilitātes izmaksām. Tas ne vien ļaus ietaupīt uzņēmumu, valsts un pašvaldību līdzekļus par transporta degvielas izmantošanu un līdzekļus novirzīt citiem mērķiem, bet arī ērti un ātri, izmantot pašu uzlādes infrastruktūru, veicot uzlādi,” skaidro klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
Uz finansējumu atklātā projektu konkursa ietvaros varēs pretendēt uzņēmēji, t.sk. pašvaldību kapitālsabiedrības, pašvaldības un valsts iestādes. Uzņēmumu gadījumā uz projekta iesnieguma iesniegšanas dienu īpašumā (ne mazāk kā viens gads) ir jābūt vismaz pieciem ar fosilo degvielu darbināmiem transportlīdzekļiem (M1, M2, N1 vai N2 kategorija) un uzņēmums plāno iegādāties vismaz trīs elektromobiļus.
Modernizācijas fonda atbalsta programmas kopējais finansējums ir 5 milj. eiro. Maksimāli pieejamais atbalsts vienam projektam pašvaldībām un valsts iestādēm ir 100 tūkst. eiro, bet komersantiem – 300 tūkst. eiro.
Iegādājoties elektromobiļus, uzlādes infrastruktūra un atjaunīgo energoresursu iekārtu iegāde (saules paneļi un/vai vēja ģeneratori) tiek piedāvāta kā papildus atbalstāma aktivitāte, ļaujot projekta iesniedzējam savu projektu pielāgot pēc nepieciešamības. Uzlādes infrastruktūras ieviešana un atjaunīgo energoresursu iekārtu iegāde un uzstādīšana bez elektromobiļu iegādes netiks atbalstīta. Projekta iesniedzējam būs jāizvērtē uzlādes infrastruktūras iegādes un uzstādīšanas nepieciešamība, raugoties no esošās infrastruktūras pieejamības un lietošanas viedokļa, kā arī ekonomiskajiem aspektiem, ņemot vērā valstī esošo uzlādes infrastruktūras tīklu.
Maksimālais pieejamais atbalsts vienam elektromobilim:
Elektromobilis | Jauns vieglais pasažieru auto (M1) | 5 tūkst. eiro |
Jauns vieglais komercauto (N1) | 7,5 tūkst. eiro | |
Mikroautobuss (M2, N2) | 15 tūkst. eiro |
Elektromobiļu uzlādes infrastruktūras izveidei pieejamais finansējuma ir no 500 eiro līdz 25 tūkst. eiro, atkarībā no uzlādes punkta jaudas un pieejamības (publiski pieejams uzlādes punkts vai publiski nav pieejams). Savukārt saules paneļu, ietverot elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtu - bateriju,) iegādei, izbūvei, uzstādīšanai un pieslēguma izveidei – līdz 400 eiro/kW, savukārt vēja ģeneratoru un bateriju iekārtu gadījumā – līdz 1000 eiro/kW.
Atbilstoši MK noteikumu nosacījumiem projektu īstenošana būs jāveic 18 mēnešu laikā pēc līguma spēkā stāšanās. Projekta iesniedzējs konkursa ietvaros varēs realizēt tikai vienu projektu.
Konkursu izsludinās 10 darba dienu laikā pēc MK noteikumu spēkā stāšanās. Pieteikšanās būs atvērta vismaz 30 darbdienas pēc projektu konkursa izsludināšanas. Aktuālā informāciju par projektu konkursa izsludināšanu būs pieejama Vides investīciju fonda tīmekļvietnē (www.ekii.lv)
Vairāk informācijas: kem.gov.lv